Güneş Koruyucu Neden Kullanılmalı: Bilmeniz Gerekenler

Güneş Koruyucu Nedir?

Güneş koruyucu kullanmanın gerekliliğini neredeyse hepimiz biliyoruz. Ancak nasıl bir güneş kremi kullanmalıyım, cildime uygun olan hangisi, kaç faktör almalıyım gibi sorularınız hala var. Teknolojinin hızlı ilerleyen ve yenilenen sayısız alternatifi mevcut.

Bu da sayısız güneş koruyucu anlamına geliyor. Ancak cilt tipiniz, cilt sorunlarınızda güneş kreminiz hakkında size bir şeyler söyleyebilir. Size uygun güneş kremi seçimini nasıl yapabilirsiniz, bakalım.

Spektrum Ne Demek?

Hem UVA hem de UVB karşı koruma sağlayan ürünlere Spektrum denmektedir. Dört mevsim etkili UVA ışınlarının yaşlandırıcı etkilerine hem de yaz aylarında gelen UVB ışınlarına karşı koruma sağlıyor.

SPF Ne Demek?

Sun Protection Factor’un kısaltılmış halidir SPF. Aslında cilt tipimize bağlı olarak güneşte kalabileceğiniz zamanı ayarlamanıza yardımcıdır. 50 SPF ürün kullandığınızda, 30 SPF kullandığınızdan daha uzun bir süre güneşte o kadar uzun süre kalabilirsiniz. Bu durum SPF ne kadar yüksek olursa güneşte o kadar uzun süre kalabileceğiniz anlamına gelmiyor. Zamanla terleme veya suyla temas durumlarında SPF etkisini yitiriyor. Mutlaka saat başı yenilenmesi gerekiyor.

Gün İçinde SPF 30, Güneşlenirken SPF 50

SPF 30 olan bir ürün zararlı ışınlara karşı ortalama %96-97 oranında bir koruma sağlamaya yardımcı olurken, SPF 50 bir üründe maksimum %98’e çıkıyor. Bu nedenle uzmanlar, günlük olarak SPF 30 daha uzun süreli güneşlenme durumunda SPF 50 kullanılmalı.

Güneş Koruması İçin Az Kimyasal

Son yıllarda güneş koruyucularda oxybenzone veya homosalate türü kimyasa koruma sağlayan etken maddeler azaltılarak, titanyum dioksit veya çinko oksit gibi fiziksel koruyuculara ağırlık verilmeye başlandı. Bu da bizleri güneşin zararlı etkilerinden kaçayım derken kimyasalların olası zararlı etkileriyle yüzleşmekten kurtarmış oluyor. SPF’nin yanı sıra antioksidan ve antienflamatuvar içeren ürünlerde güneşin neden olabileceği zararlı etkilere karşı önlem almayı destekliyor.

Hem Kusur Örten Hem de Güneşten Koruyan Ürünler

Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe güneş koruyucu içeren fondötenler artık mevcut. Ancak bu ve benzeri ürünlerin yanı sıra tüm güneş koruyucular için geçerli iki hatırlatmamız var; sürdüğünüz miktar ve sonrasında etkili temizlendiğine emin olmanız gerekir.

Güneşten korunmak cilt lekeleri ve daha fazlası için etkilidir. Lekeye yatkın cildiniz için mutlaka güneş kremi kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler