Limon Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Limon Yağı Nedir?

Hoş geldiniz!

Latince adı ile Citrus, kışın yapraklarını dökmeden geçiren küçük bir ağacın verdiği sarı meyvelerdir. İlk kez Güney Asya’da yetiştiği düşünülüyor, ılıman iklime sahip olan bölgelerde yetiştiği gözlemlenmiştir. Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. 

C vitamini açısından zengin olması ve grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda yardımcı olmasından dolayı üretimi genişletilmiştir.

Limon Yağı Faydaları

Limon yağının içinde seskiterpenler, terpenler, aldehitler, alkoller, esterler ve steroller başta olmak üzere çok önemli doğal bileşenler bulunmaktadır. Limon yağının ferahlık veren kokusu cildin arınmasına ve sakinleşmesine yardımcı olurken, aynı zamanda ruhsal açıdan da iyileşmesine neden olur. Güçlü antioksidan özellikleri bakımından da iç kısımdaki iltihaplanmayı azaltır ve zararlı bakterilere karşı etkili bir savaş gösterir.

Limon yağının içerisinde doğal bileşenler bulunmaktadır. Limon yağının ferahlık veren kokusu cildin temizlenmesine ve sakinleşmesine de yardımcı olur. Tüm bunların yanında kokusu ile rahatlatarak ruhsal olarak sizlere yardımcı olur. Güçlü antioksidan olması sayesinde ciltte oluşabilecek iltihaplanmayı azaltır ve bakterilere karşı da yardımcı olur.

Mide bulantısı içinde kokusu ile yardımcı olan Limon Yağı gebelerde görülen mide bulantılarında yardımcı oluyor.

Limon yağı,  antibakteriyel ve antiviral özellikler taşıdığı için ev temizliğinde de sizlere yardımcı olabilecek limon yağı aslında bağışıklığınızı da destekleyebiliyor. Limon yağını koklamak da aynı zamanda soğuk algınlığı, öksürük gibi birçok sorunun giderilmesine yardımcı olur.

Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt bakımında kullanmak isterseniz bir yağ ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında ağrı hissettiğiniz bölgelere masaj yaparak limon yağının ağrı kesici özelliğini görebilirsiniz.

Bağışıklık güçlendirici, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yardımcı olan ve mide bulantısına iyi gelen limon yağı kokusunu kullanmak içinse bir buhurdanlık ya da bir bez yardımı ile kokusunu ortamınıza yayabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Antiseptik özelliğini temizliklerine yansıtmak için limon yağını temizlik için kullanacağınız suya ya da beze damlatarak kullanabilirsiniz.

Limon yağına hemen göz atmak için tıklayınız!

Limon Yağı ve Olası Yan Etkileri

Herkesin her ürüne başka bir tepki gösterme ihtimali bulunabilir. Bu ihtimali göz önüne alarak cildinizin küçük bir kısmında kolayca deneyerek biraz bekleyebilirsiniz. Göstereceğiniz herhangi bir tepkime sonucunda doktorunuza mutlaka danışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler