Tıraş, çoğu erkeğin sıkılarak, istemeyerek ama bakımlı gözükmeleri için de yaptığı kişisel bakımdır. Tıraş sonrası yaşanan cilt tahrişleri diye bir gerçek var. Tıraş sonrasında yaşanan cilt tahrişleri aslında doğru ürün kullanmamaktan ve yanlış tekniklerle tıraş olmaktan kaynaklı bir problemdir. Bugüne kadar bildiğiniz bütün tıraş yöntemlerini unutun çünkü Pratikya sizin için pratik tıraş bilgileri verecek.

Yaşanan Cilt Problemleri

  • Kıl dönmesi
  • Tıraş sonrası tahriş- Kızarıklık
  • Jilet yanığı
  • Kesik
  • Jilet kaşıntısı

Nasıl Tıraş Olunmalıdır?

Nemlendirin

Tıraş sonrası kesikleri, çizikleri ve tahrişi azaltmak için öncelikle cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Yaptığınız nemlendirme işlemi sakallarınızı yumuşatarak tıraş bıçağının cildinizden daha kolay kaymasını sağlayacaktır. Kısacası cildinizi rahat bir tıraş için hazırlayın.

Tıraş Jeli – Köpüğü

Tıraş jeli ya da köpüğü tercih size kalmış. Tek yapmanız gereken ürünü iyice köpürtün ve cildinizin her yerine yayın ki sakallarınız nemlensin. Böylelikle bıçağın kayganlığı artacağı için yanma ve tahriş problemi daha aza inecek.

Tıraş Bıçağınızı Kontrol Edin

Bıçağınızın kayganlaştırıcı bantlarını kontrol edin. Rengi solmuşsa veya tıraş esnasında sizi rahatsız ediyorsa yeni bir başlık ile tıraşınıza devam etme zamanı gelmiş demektir.

Hafif Hareketler

Tıraş olurken en çok dikkat etmeniz gereken şey de daha hafif ve nazik hareketlerle tıraş bıçağınızı hareket ettirmelisiniz. Ayrıca aynı noktanın üzerinden tekrar tekrar geçmeyin.

Bıçağınızı Durulayın

Tıraş esnasında tıraş bıçağınızı sık sık kurulayın. Tıraş bıçağınızı ya da makinenizi musluğun kenarına vurmak yerine sudan geçirmelisiniz, yoksa tıraş makinenizin parçalarına ciddi şekilde zarar verip makinesiz kalabilirsiniz.

Doğru Yöne Tıraşlayın

“Kılın uzama yönüne mi yoksa tersine mi tıraş olmalıyım?” diye aklınızda soru varsa her iki yönde doğrudur. Çünkü sakal ve bıyık kılları her iki yöne doğru uzar bu yüzden hem uzama hem de ters yönüne doğru tıraş olabilirsiniz.

Kenarları Belirleyin

Burun altı ve erişilmesi zor yerleri ya da favorilerinizi şekillendirmek için bıçağınızın arkasında bulunan Hassas Düzelticiyi kullanın.

Tıraş Sonrası

Evet tıraşınız bitti, geçmiş olsun…

Artık yüzünüzü ılık su ile yıkayıp havluyla nazik hareketlerle dokunarak cildinizi kurulayın. Cildinizin geri kaybettiği nemi kaybetmek için nemlendirici bir tıraş losyonu kullanmanız cildinizi de rahatlatacaktır.

Tıraş konusunda verdiğimiz bu pratik bilgiler umarım işinize yarar…

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler