Uyku Sorunu Yaşayanlara Tavsiyeler

Pandemi öncesi güzel bir uykunun sırrı basitti. Bir uyku düzeni, papatya çayı ya da lavanta yağından birkaç damla. Ancak evde daha uzun süreler geçirdikçe bu zor bir hal almaya başladı.

Araştırmacı doktorlar, kişisel alanlarımızın nerede başladığını bulmakta zorluk çektiğimizi düşünüyor. Bu sebeple eskiye kıyasla akşam rutinlerimiz uzuyor ve uykusuzluk baş gösteriyor

Yatakta Çalışmaktan Kaçının

Çalıştığınız yeri ve yatağınız arasında çizgiyi iyi seçemiyorsanız bu iyi bir uykusuzluk sebebi. Yatak odası sadece uyku, seks ve dinlenmek için olmalı. Onun dışında örtüden kendinizi atmalısınız.

Alkol Ve Kahveyi Azaltın

Kahve alımınızı akıllıca yapmalısınız. Alkol ise derin uyku evrelerini yok eder. Kendinizi ve tükettiğiniz içecekleri sınırlayın, her içeceği bir bardak suyla denkleştirin.

20/20/20 Kuralı

Yatmadan önceki bir saati 20 dakikalık üç periyoda bölebilirsiniz. Son mailleri yanıtlamak, yarına hazırlanmak. Kişisel temizlik için diğer yirmi dakika ve son yirmi dakikayı da rahatlamak için kullanmalısınız. Bu esnada bir meditasyon yapabilirsiniz, yatmadan önce gevşemek eminim size iyi gelecektir.

Serin Bir Ortam Tercih Edin

Nemi emen ve vücut ısısını korumaya yardımcı bir pamuklu kumaş tercih etmek uykuya dalmanızı kolaylaştırabilir. Havalar ısınmaya başladı, uyku sıcaklığınız ve ortamın sıcaklığının ideali 20-22 derecedir.

Teknolojik Aletler

Mavi ışığa maruz kalmak uykuya dalmayı zorlaştırıyor. Elektronik aletler bizi uyku moduna geçirmektense beynimizi harekete geçiriyor. Uyumadan önce telefonda takılmak ne kadar rahatlatsa da yavaşça masaya koymanın zamanı.

Telafi etmeyin

Uyku için kaçırılan saatler sonraki gün telafi edilemez. Yedi buçuk saatlik uyku kilittir. İnsanlar yedi saat veya dokuz saatten fazla uyumamalıdır. Fazladan saatler sirkadiyen ritmini bozar ve kendinizi halsiz hissedersiniz. Uykunuzu alamadığınız günlerde ufak bir kestirmenin daha iyi olacağı söyleniyor.

Ertelemeyin

Az ve kalitesiz bir uyku sizi dinlemiş hissettirmez. Gerçek uyanma zamanınızda alarmı dinleyip kendinizi yataktan kalkmaya zorlamak daha iyidir. Bu imkansız geliyorsa, telefonu uzakta bir yere koyun!

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler