Doğadan Gelen Ferahlık: Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi İle Tanışın

Merhabalaar,

Yorgun günlerde eve gelip sıcak bir duş almak için can atarız, sıcak duşumuzun ardından rahatlatıcı bir terapi ya da size iyi gelecek yağlarla ufak bir bakım için keyifle okuyabilirsiniz… İnsanlar bazı şeyleri unutabilse de en geç kokuları unuturlar. Koku hafızası birçoğumuzda gelişmiştir. Koku hafızası, koku duyunuzun iyi veya daha az olmasıyla ilgili değildir. Koku alındığında, unutulması geç olur. Ancak kokuların sizleri rahatlatma etkileri de bulunmaktadır, kimi kokular stres azaltır, kimi kokular uyumanıza yardımcı olur. Farklı birçok etki de bulunabilen bu aromaterapi yağlar, tedavi amaçlı da kullanılabilmektedir.

Zinde Bir Yaşam

Keskin denebilecek kokular olan bu aromaterapi yağları aslında uçucu bitkisel yağlar olarak da bilinebilir. Damıtma ve buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilen aromatik yağlar, buhurdanlık ile de kullanılır. Bulunduğunuz ortamın kokusunu hemen değiştirecek ve belli duyguları hissettiren bu yağların faydaları yazmakla bitmez. Aromaterapinin faydalarını, sağlığa etkilerini organik içeriklerini gelin konuşalım..

Aromaterapi Yağları Nelerdir;

  • Lavanta Yağı
  • Limon Yağı
  • Okaliptus Yağı
  • Çay Ağacı Yağı
  • Bergamot Yağı ve daha niceleri sizlere aromaterapi için yardımcı olacaktır.

Isıdan, boyadan ve havadan etkilen saçlar için

Aromaterapinin faydaları nelerdir; İşte burası işin en önemli kısmı koku olarak kullanılırken cilde de uygulanabilen bu yağlar belli faydalara hizmet etmektedir.

Baş Ağrısı & Migren

Baş ağrısı yorgun günlerin ve gecelerin ardından sizleri selamlayabilir. Rahat bir bilinç için kullanabileceğiniz aromaterapi yağları var. Belki buhurdanlık ile belki de evin belli bir yerinde bez ya da yastığa dökülerek ağrınızı azaltmaya yardımcı olur.

Uyku & Uykuya Dalma

Huzursuz hissettiğimiz dönemlerde uykuya dalarken zorluklar yaşayabiliriz, daha az uyuyabilir ya da daha çok uyuyup yorgun hissedebiliriz. Bu belli vitamin eksikliklerinden de oluşabilir. Uyku, uykusuzluk gibi durumlarda da yastığınıza ya da yakınındaki herhangi kokuyu tutacak bir şeye damlatarak rahatlayabilirsiniz.

Antimikrobiyal Etki

Antibiyotiğe karşı direnç sağlayan bakterileri ortada kaldırmak amaçlı da kullanılan aromaterapi yağları temizliğinizde de işinize yarayabilir.

Ağrı & İltihap

Ağrı duyduğunuz yerleri Lavanta Yağı gibi aromaterapi yağları ile ovabilirsiniz, ağrının azaldığını hissedebilirsiniz. Ağrının dışında mikrop kapan iltihaplanan yaralarınızı da aromaterapi yağları ile tedavi etmeniz mümkündür.

Aromaterapi uçucu yağlar sadece terapi ve iyileştirme amaçlı değil bakımda da kullanılır. Lavanta yağının saç bakımında etkili olduğu, cilt bakımında da antimikrobiyal özelliği ile sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunların dışında ev kokusu, temizlik esnasında ekstra güzel bir koku yayma amaçlı da kullanılabilir. Dolap kokusu olarak da kullandığı bilinmektedir.

Sizlerin evlerinizde hoş kokulara ve huzura Arifoğlu Lavanta Yağı, Arifoğlu Limon Yağı ile ulaşabileceğinizi keyifle söyleyebilirim. Yararlı görebileceğiniz şekilde zevk ile kullanmanız dileği ile!

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler