Ağda Yapmanın Püf Noktaları

Ağda yapılan gün kadınların korkulu ve acılı günlerinden biridir. Canımız acısa da bıkmadan o ağdayı yapıyoruz çünkü biliyoruz ki sonunda pürüzsüz bir tene sahip olacağız. Peki ağdayı ne kadar doğru uyguluyoruz? Ağda sonrası kızarmalar, morarmalar veya alınmamış tüyler herkesin karşılaştığı bir sorun haline geliyor. Gelin o zaman ağda yapmanın püf noktalarına bakalım…

Ağda Öncesi Temizlik

Ağda yapmadan önce mutlaka ağda yapacağınız bölgeleri sabunla yıkayarak iyice kurutun ve daha sonra ağdaya başlayın. Kirli ve yağlı olan bölge ağdayı zorlaştıracaktır. Cilt temiz olduğunda ağda tüylere daha kolay yapışacaktır.

Pudra

Ağda öncesi temiz bir cilt demişken pudrayı es geçemeyiz. Vücudumuz temizlendikten sonra uygulayacağımız pudra sayesinde sıcak havalarda bile ağda sırasında teleme olmaz ve böyle kısa tüyler dahi alınır. Sesu Ağda Öncesi Pudrayı tercih edebilirsiniz.

Uzun Tüyler

Kısa tüyler ağda ile alınmakta nasıl zorluk yaşatıyorsa aynısı uzun tüyler içinde geçerli, ayrıca uzun tüyler çok fazla can acıtır. Bu yüzden ağda öncesi uzun tüylerin boyunu biraz kısaltmakta fayda var.

Ağda Bezi

Ağda hemen bitsin de kurtulalım diye kocaman bezler ve bantlar kullanıyorsanız ortaya iyi bir sonuç çıkmasını beklemeyin. Mesela bacaklarda ki tüm bölgeler aynı sertlikte olmaz, bazı yerler daha hassas veya tüy çıkış yönleri farklı olabilir. Bu yüzden uzun ve kalın bezler yerine daha orta boyda, orta kalınlıkta bezler kullanmanızda fayda var.

Ağda Bezi Çekme Yönü

Ağda bezi kılların çıkış yönüne doğru yapıştırılır, bez kılların çıkış yönünün tersine çekilmelidir, bez ne çok hızlı ne de çok yavaş çekilmelidir. Bez çekilmeden önce diğer elin de yardımı ile mümkün olduğunca gerilir. Aksi taktirde çekme işlemi can acıtır ve morarma ya da sarkmalar meydana gelebilir. Ağda bezine ihtiyacınız varsa tıklayın!

Ağda Sürme Yönü

Ağda yaparken aşağı bakan tüylere yukarıdan aşağıya doğru, yukarı bakan tüyler içinde aşağıdan yukarıya doğru ağda sürmek gerekmektedir. Diğer türlü ağdanın tüylere yapışmasını zorlarsınız.

Ağda Sonrası Bakım

Çok hassas, tahriş olan bir cildiniz varsa mutlaka ağda sonrası bakım ürünlerini denemelisiniz. Bu ürünlerlerle hem cildinizin tahriş olmasını engeller hem de kalan ağda kalıntılarını temizlersiniz. Ağda sonrası bakım ürünü arıyorsanız buyrun!

Peeling

Ağdadan bir gün sonra vücudunuza uygulayacağınız peeling batık oluşumunu engelleyecektir. Peeling için Sesu markalı peelingleri tercih edebilirsiniz.

Pratikya.com’da bir çok ağda çeşidi sizi bekliyor, buyrun inceleyin!

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler