Cilt Bakımı: Sağlıklı Bir Cilt İçin 5 Öneri

Yoğun cilt bakımı için vaktiniz yok mu? Yine de temel konularda başarılı olarak kendinizi ve cildinizi şımartabilirsiniz. İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, doğal yaşlanmayı geciktirmeye ve çeşitli cilt problemlerini önlemeye yardımcı olabilir. Gelin cilt bakımı için uzmanlarında sık sık bahsettiği 5 öneriye bakalım…

 1. Kendinizi Güneşten Koruyun

Cildinize iyi bakmanın en önemli yollarından biri onu güneşten korumaktır. Ömür boyu güneşe maruz kalmak, kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve diğer cilt sorunlarına yol açabileceği gibi cilt kanseri riskini de artırabilir.

En eksiksiz güneş koruması için:

  • Güneş Kremi Kullanın

Yaz, kış demeden her zaman en az 15 SPF’li geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremini cimri olmadan ve her iki saatte bir yeniden uygulayın. Yüzüyor veya terliyorsanız daha sık uygulayabilirsiniz.

  • Gölge Arası Verin

Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşten kaçının.

 2. Sigara içmeyin

Sigara içmek cildinizin daha yaşlı görünmesini sağlar ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara içmek, cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltarak kan akışını azaltır ve cildi daha solgun hale getirir. Bu aynı zamanda cilt sağlığı için önemli olan oksijeni ve besinleri tüketir.

Sigara içmek aynı zamanda cildinize güç ve elastikiyet veren lifler olan kolajen ve elastine de zarar verir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri – teneffüs ederken dudaklarınızı büzmek ve dumandan uzak durmak için gözlerinizi kısmak gibi – kırışıklıklara büyük destek sağlar.

Ayrıca sigara, skuamöz hücreli cilt kanseri riskinizi artırır. Sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Doktorunuzdan sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ipuçları veya tedaviler isteyebilirsiniz.

 3. Cildinize nazik davranın

Günlük temizlik ve tıraş, cildinize zarar verebilir. Nazik olması için:

  • Banyo Zamanını Sınırlayın

Sıcak su ve uzun duşlar cildinizdeki yağları uzaklaştırır. Banyo zamanınızı sınırlayın ve sıcak su yerine her zaman ılık su kullanın.

  • Güçlü Sabunlardan Kaçının

Güçlü sabunlar cildinizdeki yağı soyabilir. Bunun yerine hafif temizleyiciler seçin.

  • Dikkatlice Tıraş Edin

Cildinizi korumak ve yağlamak için tıraştan önce tıraş kremi, losyon veya jel sürün. Tıraş için temiz, keskin bir tıraş bıçağı kullanın.

  • Hafifçe Kurulayın

Yüzünüzü yıkadıktan veya banyodan sonra, cildinizde bir miktar nem kalması için cildinizi bir havluyla hafifçe kurulayın.

  • Kuru Cildi Nemlendirin

Cildiniz kuruysa cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için SPF içeren bir nemlendirici kullanmayı düşünün.

 4. Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Sağlıklı bir diyet, en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız proteinler tüketin. Diyet ve akne arasındaki ilişki net değil – ancak bazı araştırmalar, balık yağı veya balık yağı takviyeleri açısından zengin ve sağlıksız yağlar ve işlenmiş veya rafine karbonhidratlar açısından düşük bir diyetin daha genç görünen bir cildi destekleyebileceğini öne sürüyor. Bol su içmek cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.

 5. Stresi Yönetin

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas hale getirebilir ve sivilce oluşumlarını ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı bir cildi ve sağlıklı bir ruh halini teşvik etmek için stresinizi yönetmek için adımlar atın. Yeterince uyuyun, makul sınırlar koyun, yapılacaklar listenizi küçültün ve zevk aldığınız şeyleri yapmak için zaman ayırın. Sonuçlar beklediğinizden daha dramatik olabilir.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler