Güzelliğin Sırrı Gece Bakımı: Kusursuz Bir Cilt

Gece bakımının önemini sizler için araştırdık. Gece bakımında dikkat etmeniz gerekenler burada! Cilt uyku sırasında yapılanma ve eski haline gelme için çalışır.

Gece bakımı da uyku sırasında yaşanan bu durumu destekler. Gece bakımının önemini ve sıralamasını nasıl yapmalısınız, bakalım.

Cilt Sağlığı & Uyku İlişkisi

Uykudan önce yapılması gereken cilt bakımında en önemli nokta uyku. Biyolojik sistem ve cilt metabolizması akşam saatlerinde hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Özellikle 23.00 ve 04.00 saatleri arasında oldukça hızlı çalışır. Bu saatlerde uyku da olmaya özen göstermelisiniz.

Kaliteli ve doğru bir uyku için telefonsuz, ışıksız ve karanlık bir odada uyumanız önemli. Çünkü iki gözümüzün arasındaki optik okuyucular mavi ışığı ya da telefon sinyalini algılıyor ve komut veriyor.

Gece Bakımının Önemi

Cilt uyku sırasında yeniden yapılanmaya geçiyor. Cildin ısısı yükseldikçe daha ince ve daha geçirgen bir hal alıyor, dolayısıyla tedavilere daha duyarlı hale geliyor. Gece bakımı ise uyku sırasında içeriden gerçekleşen onarıma, dışarıda destek veriyor. Gündüz uyguladığınız bakım rutinini biraz daha yoğunlaştırıp yaparsanız yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Gece Bakımı Hangi Sırası Nedir?

Cildinizin derinlemesine temizlenmesi ile bakımınıza başlamalısınız. Kozmetik ürünleri ve güneş koruyucuların kalıntılarını kolayca temizlemek ve çift aşamalı bir bakım yapmak en doğrusu.

Haftada bir veya iki kez peeling yapın ya da etkili maske uygulayın. Açılan gözenekler sayesinde cildiniz uygulayacağınız ürünleri rahatça emer.

Nemi cilde hapseden tonikler kullanın. AHA veya BHA gibi kimyasal soyucular içeren tonikler gözeneklerinizi açacak ve ölü deriden kurtulmanızı sağlayacak. Hücre yenilenmesini hızlandıracak. Ancak hassas bir cildiniz varsa bu gibi tonikleri her gün kullanmamanızı öneririz. 

Yaş alma belirtileri önce göz çevresinde oluşuyor. Göz kenarlarındaki ince çizgileri en aza indirmek için göz çevrenizi mutlaka nemlendirin.

Gece ve Gündüz Bakımının Farkı

Cildiniz gece ve gündüz ihtiyaçları birbirinden farklı. Gün içinde güneş ışığı, hava kirliliği gibi etkenlerle baş başa kalıyor. Buna uygun bir bakım yapmanız gerekiyor. Mesela güneş kreminiz olmadan asla dışarı çıkmamalısınız. 

Gece bakımındaysa cildinizi onarmaya ve yenilemeye odaklı olmalısınız. Akşamları yağ bazlı ürünler kullanarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler