Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılır?

Saç dökülmesini beslenme alışkanlıklarından tutun yanlış kullandığınız ürünlere kadar her şey etkileyebilir.  Bu dökülmeyi nasıl engelleyeceğini merak ediyorsan bu yazıyı okumanı öneririm

Hadi o zaman başlayalım.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Öncelikle saç dökülmesini durdurmak istiyorsanız bazı alışkanlıklarınıza veda etmelisiniz. Bakalım bunlar nelermiş?

1.Saçtaki Şekillendirici Ürünü İyice Temizle

Eğer saçlarını çok fazla şekillendiriyorsan ve bu şekillendiriciyi de saçından iyice arındıramıyorsan saç dökülmesine davetiye çıkarttın demektir. Çünkü saç temizlenmezse üzerinde bir tabaka oluşur ve bu tabaka yüzünden saç nefes almayı bırakır, nefes almayan saçlarda dökülür. Şekillendirici kullanıyorsan o zaman saçlarını da derinlemesine temizle.

2.Proteinli Beslen

Fastfood ürünleri çok tüketiyorsan ve yanlış diyet uyguluyorsan saçları dökülmeye tetikler.

Özellikle protein ağırlıklı beslenmiyorsan saçların dökülmeye mahkumdur.

3.Saçlarını Çok Sıkı Toplama

Saçları sıkı toplamak hoş bir görüntü verse de bir o kadar da saçlarımıza zarar verir. Çünkü sıkı topladığımız saçlar hiç esnek değildir ve esnek olmaması tokayı saçınızdan çıkartırken koparak dökülmesini sağlayacaktır.

4.Sıcak Su İle Duş Alma

Duş alırken sıcak suya sizde benim gibi bayılıyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Meğer saç dökülmesinin dostu saçı sıcak su ile yıkamakmış. Çünkü sıcak su ile yıkadığımız saçın derisi tahriş oluyor ve böylelikle dökülmeler başlıyor. Ilık su ile duş almaya alışmaya başlasan iyi edersin hem ılık su sayesinde kan dolaşımında artacaktır.

5.Saçlarını Havluda Bekletme

Pazar günü ya da evdeyken yapmaktan zevk aldığımız aktivite nedir? Tabii ki duştan sonra saçımızda havlu ile oturup kahve içmek, bakım kremlerimizi sürmek ya da tırnaklarımızı törpüleyip oje sürmek. Tamam bunları yine severek yapalım ama mümkünse saçımızda havlu olmadan.  Bu alışkanlık yerine saçlarını havlu ile tampon hareketlerle suyunu alıp kendi kendine kurumasını bekle.

6.Saça Çok Fazla Isı Uygulama

Saçlarını şekillendirmek için çok fazla düzleştirici veya maşa kullanıyorsan bunları bir alt çekmeceye kaldırmaya ne dersin? Saçlar ısıya çok fazla maruz kalırsa kuruma başlar ve kuruduğu için de dökülmeler başlar. O zaman ne yapıyoruz? Bir süre düzleştirici ve maşaya elveda diyoruz, yoksa o güzelim saçlarına elveda demek zorunda kalırsın!

7.Saç Tipine Göre Ürün Kullan

 Saçların kıvırcıksa kıvırcık saçlar için, yağlı ise yağlı saçlar için olan ürünleri tercih etmen lazım. Yani kısacası eğer saç tipine göre ürün seçmezsen saçların tek tek dökülecektir.

8.Islak Saçlarla Uyuma

Geldik son maddeye duş aldın saçlarını kurutmaya üşendin ve “Amann nede olsa sabaha kadar kurur.” Diye düşündüysen o düşünceyi hemen kafandan çıkart.  Uzun süre ıslak kalan saçta hem kepeklenme hem de saç dökülmesi çok fazla olur. O zaman üşenme ve hadi o saçlarını kurut.

Eğer saçlarını seviyorsan okuduğun pratik bilgileri uygulamanda fayda var yoksa iş işten geçmiş olacak ve sende güzel saçlarınla vedalaşmak zorunda kalacaksın!

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler