Sağlıklı Uzayan Tırnaklara Nasıl Sahip Oluruz?

Ellerimize baktığımızda tırnaklarımızın her zaman güzel gözükmesini isteriz. Renkli ojeler, şekilli uzun tırnaklar…

Eğer tırnaklarınız istediğiniz gibi görünmüyor o görüntü sizin için hayalse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. İyi okulamalarr!

Kırılan Tırnaklar


Tırnakların çabuk kırılıp uzamıyorsa bu biraz sağlıksız yaşamla ilgilide olabilir. Kalsiyum takviyesi al, bol bol su iç ve yeteri kadar sebze meyve ile beslenirsen bu sorun çözülebilir.

Tırnaklarını yeme gibi bir alışkanlığın varsa bu özelliğini terk etmeye çalışsan iyi olur. Bunu kendini motive ederek yapabilirsin, mesela çok beğendiğin bir ojeli tırnak fotoğrafını gözünün önüne koy ve motive ol. Ayrıca tırnaklarına acı oje sürersen tırnaklarını yemeyi bırakabilirsin.

Ojelerini Düzenli Olarak Sil

Ojelerini 2-3 günde bir silersen ve hatta 1-2 gün de oje sürmeden yenilenmesini beklersen çok iyi olur. Ama sen de benim gibi “ben ojesiz asla duramam.” Diyenlerdensen o zaman ojelerini sildiğin zaman tırnaklarına bakım yap. Ayrıca tırnaklarını temizlediğin ürüne de dikkat etmelisin çünkü o ürünler aseton içerse de içermese de tırnakları yıpratıp, ince bir kağıt gibi olmasını sağlıyor.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için ojelerini çıkarttıktan sonra ellerini sabunla yıkayıp ardından kremlemelisin.

Tırnaklarını Törpüle

Eğer tırnaklarını kökten kesmek istemiyorsan tırnak makası asla kullanma. Onun yerine tırnaklarını törpüle hem böylece daha sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip olursun. Tırnaklarını törpülerken küt şekil verirsen her yere takılacağı için kırılma riski de artacaktır.

Ojenin Altına Baz Uygula

Oje sürmeden önce tırnaklarına şeffaf oje uygularsan sürdüğün ojeyi silerken kalıntı bırakmadan silebileceksin. 

Tırnak Etlerini Kesme

En çok yaptığımız hata tırnak etlerimizi yani (kütikülleri) kesmek oluyor. Tırnak etleri kesildiğinde daha da kalınlaşır. Sana tavsiyem bir miktar suya bebek yağı damlatarak ellerini iyice bekletip ardından tırnak etlerini geriye itmen olacak.

Hızlı Uzayan Tırnak Suya Yakın Tırnaktır

Tırnak uzaması için en iyi bilinen yöntem tırnakların su ile haşır neşir olmasıdır. Tabii bunu dengeli yapman lazım eğer çok fazla su ile temas edersen tırnakların incelip kırılacaktır.

Evde Bakım Yap

Tırnaklarının hızlı ve sağlıklı uzaması için evde kendin bakım yapabilirsin. Örneğin bir kaba biraz limon suyu birazda zeytinyağı döküp ellerini içinde bekletirsen tırnaklarının sağlıklı uzamasını sağlayabilirsin.

Tırnak Bakımında Sirke

Sirke kokusu… Sevilmese de aslında sirkenin yararları saymakla bitmez bir örneği de tırnaklarımız için. Sirkenin içinde ki yararlı asitler tırnağın daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.  

İşte tırnak uzatmak bu kadar basit! Sadece biraz sabır ve bakım…

Bakımlı uzun tırnaklarınıza baktıkça bizi hatırlayın…

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler