Tesettürlü Kadınlar İçin 6 Adımda Saç Bakımı

Saçlarımız gün içinde rüzgar, yağmur, güneş, kar ve toz gibi etmenlerden zarar görmektedir. “Başörtü takıyorum diye etkilenmem gibi düşüncen var ise kafandan at onu çünkü sende zarar görüyorsun. Bu yüzden senin de saçına uygun bakımı yapman lazım. Peki saç bakımı için tavsiyeye mi ihtiyacın var? Saçının sağlıklı olması için sana pratik saç bakım önerileri vereceğiz. Haydi o zaman başlayalım!

1)Saçlarınızı Islakken Bağlamayın

Saçlarınızı ıslakken bağlamak onlara zarar verip yıpratabilir. Hatta ileride saç dökülmesi yaşarsanız bunun en büyük sebeplerinden biri bile olabilir. Yapman gereken şey basit saçlarının havlu ile ıslaklığını al, kurutma makinesi ile o güzelim saçlarını çok hırpalamadan kurut. Benden tavsiye acelen yoksa bırak kendiliğinden kurusun.

2)Saçlarını Serbest Bırak

Saçlarının bütün gün kapalı durması saçının nefes almasını zorlaştırabilir. Evine ulaştığın an başörtünü çıkart ve saçlarını açarak onları rahat bırak ki biraz nefes alsınlar.

 Ayrıca saç derine kan dolaşımını artırmak için hızlı bir baş masajı yapabilirsin. Başını aşağı doğru eğ böylece kan başına gelir ve yapacağın masajla beraber saç derisine kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Bu masaj sayesinde saçlarının yeniden çıkmasına veya uzamasına da yardımcı olabilirsin.

3)Güneş Altında Durmaktan Kaç

O güzel sıcak havalar başörtünü ısıtabilir. Ee havasızlık ve sıcakta aslında saçların en büyük düşmanı o yüzden güneş altında durmamaya özen göster.

4)Saçlarını Gevşek Bağla

Başörtün güzel gözüksün ya da sağlam dursun diye saçlarını çok sıkı bağladığını ikimiz de biliyoruz. Saçlarını sıkı bağlaman saç çizgilerinin yok olmasına neden olacaktır. Ayrıca saçlarını her gün aynı şekilde bağlamak onları kıracaktır ve kırılan saçlarınız yavaş yavaş dökülecektir.

5)Saçlarınızı Düzenli Olarak Yıkayın

 Başörtüsü takan kişilerin saçlarını düzenli yıkaması çok önemli çünkü gün içinde doğal vücut yağıyla birlikte saçlar birbirlerine yapışıyor. Bu yüzden, saçlarında kalıcı hasar olmamasını istiyorsan, mümkünse saçlarını her gün yıka.

6)Düzenli Olarak Saçlarını Kestir

Aslında bu ister kapalı ister açık olsun herkes için geçerli. Düzenli aralıklarla (yaklaşık 5-6 hafta) saçlarının uçlarındaki kırıkları aldırmak, saçlarının sağlığı açısından güzel olacaktır.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler