Vanilya Yağı Nasıl Kullanılır

Vanilya Yağı Faydaları Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Hepimiz yaşamdan ve doğadan beklentilerle yaşarız. Doğadan gelen bitkisel ve saf ürünlere daha çok güveniriz, bu saf ürünlerden biri olan vanilya yağı güven veren kokusunun hoşluğuyla coşku ve neşe uyandıran yağların başında gelir. Belli sorunlarıyla baş etmek isteyen insanlar arayışlarını sürdürürken vanilya yağı ile karşılaşır. Genelde şöyle yapar; vanilya yağının faydaları nedir, ne işe yarar diye sorar ve arar. Vanilya yağı gibi doğal ve saf olan uçucu yağlar yüzyıllardır birçok semptomda insanların derdine deva olmaktadır.

Vanilya Yağı Nedir?

Columbia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada vanilya esansiyel yağının stresi gidermek için kullanımına ilişkin bulguları elde edildi. Çalışmada katılımcılara strese karşı faydasını görmek için kokuyu soludular. Vanilya yağını soluyan grup, solumayan gruba göre daha stabil kalp hızlarına ve kan basıncı (tansiyon) seviyelerine sahipti. (BKZ. Arthritis): https://www.arthritis.org/health-wellness/treatment/complementary-therapies/natural-therapies/aromatherapy-for-arthritis-relief

Vanilya yağını hemen satın almak için tıklayın

Vanilya Yağının Nasıl Kullanılır: Fayda ve Yöntemleri

Kas ağrıları, kramplar için ağrıyan bölgelere küçük ovar hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Vücudunuzu,  zihninizi rahatlatmak için boynunuza, ayaklarınıza, göğsünüze ve karnınıza vanilya yağını nazik ovar hareketlerle uygulayabilirsiniz. Masajla ovma hareketleri kas ağrılarınızı, PMS kramplarınızı, anksiyete ve diğer stres sorunlarınızı hafifletirek cildiniz için antibakteriyel bir etkiyle de yardımcı olur.

Uyku düzenini iyileştirmekte vanilya yağı benim ne işime yarayacak diyorsanız, sabah uyandığınızda gülümsetecek güzel bir öneri: yatmadan önce 3–5 damla vanilya yağı içinize çekerek rahatlıkla mis gibi bir uykuya geçin ve sabah mis gibi uyanın.

Ben de kendi parfümümü yapmak istiyorum ve evim vanilya kokusu dolsun istiyorum, dediniz. O zaman aynen şunu yapıyoruz, hemen işe koyuluyoruz, bir boş sprey şişesine 10-20 damla vanilya yağı koyuyoruz. Eşit miktarda (10-20 damla) Jojoba Yağı, Avokado Yağı gibi diğer sabit bir yağ ya da suyla karıştırıyoruz. Bu vanilya yağı ile elde ettiğimiz hoş kokulu parfümü karışımı vücudunuza, saçınıza, yastığınıza hatta nevresimlerinize bile uygulayabilirsiniz.

Vanilya yağını cilt sağlığı için kullanmak için, günlük yüz yıkama veya losyonunuza 2–3 damla ekleyin. Ev Yapımı Yüz Yıkama ürünüme 5 damla saf vanilya yağı veya vanilya yağı infüzyonu eklemeyi deneyin

Vanilya yağının antibakteriyel özelliğinden yukarıda bahsetmiştik. Bu cilt bakımınıza bu etkiyi katmak için kullandığınız bakım ürünlerine 2-3 damla ekleyebilirsiniz. Yanık veya yaraları iyileştirmek içinde kullanabileceğiniz vanilya yağını bölgeye 2- damla damlatabilirsiniz.

Vanilya Yağının Olası Yan Etkileri ve Önlemleri

Vanilya tüketilmesinde sakınca olmayan bir saf yağdır. Vücudunuz içinde yararları bulunur ancak belli alerjik reaksiyonlar gösterme ihtimali de vardır.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler