Araç Bakımı: Yağ Değişimi

Araç bakımı, özellikle hem yoldaki güvenliğiniz hem de aracınızın genel bütünlüğü söz konusu olduğunda araç sahiplerinin önemli bir konusudur. Aracınızı bir zaman sonra satmak isteyip istemeyeceğiniz, aracınıza yaptığınız en iyi bakım ve yolda güvenilir olmasına bağlı olacaktır. 

Araç bakımı ve bu bakımı ne sıklıkta yapacağınız, aracınızın markasına, modeline, yaşına ve kendi sürüş alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişecektir. Düzenli araç muayeneleri, aracınızın bakımıyla güncel kalmanın ve kısa bir süre sonra yapılacak bakımları planlayabilmeniz için önemli bir yoldur, böylece önemli öğeleri kaçırmazsınız. 

Araç bakımı, düzenli muayenelerden yağ değişikliklerine ve aracınızın üreticisi tarafından önerilen diğer hizmetlere kadar yapılacak birçok şey anlamına gelebilir. Tüm bakım öğeleri önemli, en önemlilerinden biri de yağ değişimidir.

Yağ Değişimi

Motor yağı aracınızın hareketli parçalarını yağlar ve bu sayede koruyucu bir kalkan görevi görür. Motor yağı zamanla bozulup etkisini yitireceğinden, düzenli kontroller ve yılda en az bir kez yağ değişimi yapmak gereklidir. Yağ değişimi motorun ömrünü uzatır, aracın performansını iyileştirir ve yakıt tasarrufu sağlar.

Motor Yağı Seçimi

Üç tip yağ vardır: Mineral, kısmen sentetik ve tam sentetik. Mineral yağlar üçünden en az rafine olanıdır, bu da daha ucuza mal oldukları anlamına gelir, ancak diğer seçeneklerden daha az koruma, performans ve ekonomi sağlar. Parça sentetik motor yağları, ilave performans vermek için mineral yağ ve sentetik yağın bir karışımıdır, ancak yine de tam sentetik motor yağlarından daha düşük bir maliyetle. Tam sentetikler, oldukça rafine oldukları için en pahalı motor yağlarıdır, ancak kesinlikle her araca en iyi koruma ve ekonomiyi sunar.

Bizim size motor yağı önerimiz var: Castrol EDGE Motor Yağı 4 Lt – Benzinli Ve Dizel

Castrol’ün en gelişmiş tam sentetik motor yağıdır. Castrol Edge motor yağı benzinli ve dizel araçlar için özel olarak üretilmiştir. Aracınızdan yüksek performans almanıza yardımcı olacak ve motor yağı motor parçalarına tutunarak sürüş öncesi, sürüş esnasında ve sürüş sonrasında motorunuzu aşınmalardan korur.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler