Bebeğin İlk Ayı: Yeni Doğan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ailenin hayatına ve dünyaya hoş geldin bebek! Çok tatlı, dokunmaya kıyılamayan ve korunmaya muhtaç bir miniksin. Seni anlamak biraz zaman alacaktır. Sana alışana kadar bakımın zorlu geçecek ama bu süreçte annene ve babana kızma olur mu? Çünkü onlar ömürleri boyunca sana yardımcı olup senin her anında yanında olacaklar.

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu savunmasız minik bu dönemde en çok anneye ihtiyaç duyar. İlk 1 ay ilk defa bu duyguyu tadanlar için zor olacaktır.  Sevgili anne ve baba bugünkü yazımda hem size hem de bebeğinize faydalı olabilecek bebek bakımına dair belli başlı konulara değineceğim. 

Yeni Doğan Bebeği Emzirme Süreci

İlk 6 ay yalnızca alınması gereken besin şüphesiz anne sütüdür. İlk ağız sütü olan kolostrum diğer süte göre biraz daha yağsız ve kurudur. Bebek doğar doğmaz mutlaka anne kucağına verilmeli ve hemen emzirilmelidir, çünkü bu ilk süt bebeğinizi çeşitli hastalıklardan koruyacaktır ve enfeksiyon kapma riskini azaltacaktır. Her ağladığında mutlaka emzirilmesi gerekmektedir, hatta bu dönemde bebekler ağlatılmamalıdır. Bebeği emzirmek için süre tutulmayın bırakın ne kadar süre emeceğine bebeğin kendisi karar versin.

Yeni Doğan Bebeğin Tuvalet İhtiyacı

İlk aylarında günde 6-8 defa dışkı yapması sizi hiç şaşırtmasın, bu bebeğinizin yeterli kadar beslendiğini göstermektedir. Anne sütü ile beslenen bebeğin dışkısı daha yumuşak ve yeşil renklidir, daha sonra sarıya dönüp ilerleyen zamanlarda katılaşacaktır.

Yeni Doğan Bebekte Bez Değişimi

Yaz aylarında kapalı kalan bez veya yanlış takılmış bez yüzünden bebeğinizde pişik oluşabilir bu sizi hiç korkutmasın çünkü her annenin başına gelen bir durumdur bu. Bebeğiniz altını kirletmişse durduk yere ağlıyorsa altını kontrol edin bebeğiniz altını kirletmiş olabilir.

Bebeğinizin karnı doydukça bağırsak hareketleri de hızlanacak ve altını kirletme ihtimali artacak. Bebeğinizin cildinin tahriş olmaması için altını devamlı değiştirmeye ve havalandırmaya özen gösterin.

Yeni Doğan Bebekte Uyku Düzeni

Eski zamanlardan günümüze kadar gelen bebek uyumak için klasik ayakta sallama ya da kucakta sallayarak uyutabilirsiniz. Bebeğin uykuya dalacak olduğu odanın sıcaklığı 21-24 derece olmalıdır. Bebeğin üstünü yarıya kadar örtüp ve bebeğinizin başını da her zaman yan olarak yatırıp yan yastıklar da kullanılmalıdır. Çünkü bebek kusarsa, kusmuğu akciğerine dolabilir…

Yeni Doğan Bebekte Göbek Bakımı

Bebeğin göbek bağı düştükten hemen 1 gün sonra açık olan bölgenin enfeksiyon kapmaması için duş aldırılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Göbek çevresi her zaman temiz ve kuru olmalıdır.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler