Bilinçaltında 21 Gün Kuralı-Yeni Alışkanlıklar Edinme

Başarılı insanların alışkanlıkları, sürekli olarak başarı doğuran davranışlar sergilemelerine izin verir. Sağlıklı beslenmekten, sorumlu harcamalara, görevlerin tamamlanmasına kadar her şey, bu tür davranışları günlük yaşamımızın bir parçası haline getiren alışkanlıklar gerektirir.

İyi bir alışkanlık kazanmayı düşündünüz, ama bunu yapmak için uğraşmadınız mı? Belki de 1-2 gün boyunca bunu yapmaya çalıştınız, ancak devam etmek için disiplininiz yoktu.

21 Günlük Alışkanlık Deneme Programı

Bu, her gün 21 gün boyunca belirli bir alışkanlığa bağlı kaldığınız, kendi kendine başlatılan bir programdır. Yeni alışkanlıklar geliştirmek için kullanılabilirken, erken uyanmak, su içmek, yeni bir diyete başlamak, yeni arkadaşlar edinmek, egzersiz yapmak, gibi herhangi bir yeni etkinliği test etmek için kullanabilirsiniz.

21 günlük deneme, sade iyi alışkanlık edinme ile sınırlı değildir, kötü alışkanlıkları bırakmak için kullanabilirsiniz. Sosyal medyada çok fazla zaman harcamak, işinizi son dakikaya bırakmak, aşırı yemek yemek, geç uyumak, sigara içmek veya tırnaklarınızı yemek gibi kötü alışkanlıklarınız var mı? Bu kötü alışkanlıkları 21 günlük deneme ile de bozabilirsiniz.

Neden 21 gün?

21 günlük efsanesi, yeni bir alışkanlığın tamamen oluşturulmasının 21 gün sürdüğü inancına dayanıyor.

Yapılan araştırmalara göre bu 21 gün alışkanlık haline getirmek için 21 gün sürer.

“Dr. Maxwell Maltz en çok satan Psiko-Sibernetik yazdı. Başlangıçta bir Plastik Cerrah olan Maltz, ampute edilenlerin ampute edilmiş uzuvda hayalet hisleri hissetmesinin 21 gün sürdüğünü fark etti. Daha sonraki gözlemlerden sonra yeni bir alışkanlık yaratmanın 21 gün sürdüğünü buldu. O zamandan beri ’21 Günlük Teori’ kendi kendine yardım programlarının kabul edilmiş bir parçası haline geldi.

Beyin devreleri engramlar (hafıza izleri) alır ve yalnızca üst üste 21 gün boyunca bombardımana tutulduklarında nörobağlantılar ve nöropathways üretir. Bu, beynimizin her gün 21 gün boyunca tekrarlanmadıkça (bir günü kaçırmadan) alışkanlık değişimi için yeni verileri kabul etmediği anlamına geliyor. ”

Bazı kaynaklar o zamandan beri bu 21 günlük iddiayı çürütmeye çalışsa da mesele şu ki 21 gün yeni bir alışkanlık oluşturmak ve sürdürmek için harika bir zaman dilimidir. 3 hafta boyunca, bu alışkanlığı geliştirmek için ne gerektiğini ve bunun yaşam için sürdürmek istediğiniz bir alışkanlık olup olmadığını öğrenirsiniz.

21 günlük kuralı denemeniz için 3 neden vardır;

    1. Yükümlülük Yok

Birçok insan, yaşamlarına önemli faydalar sağlayacak iyi alışkanlıklar olsa da, belirli alışkanlıklar geliştirmeyi erteler. Çünkü yaşam için bir aktivite yapma düşüncesi insanları bunaltmaktadır.

21 günlük alışkanlık denemesi yaptığınızda, görev çok daha yönetilebilir hale gelir. 21 gün sadece 3 haftadır, hayatınızın geri kalanından çok daha kısadır.

Bu bir deneme olduğu için 21 günün ötesinde işlem yapmanıza gerek yok. Denemeden sonra, hayatınızın bu alışkanlıkla veya alışkanlık olmadan daha iyi olup olmadığına karar verirsiniz. Bu alışkanlığı beğendiyseniz, devam edebilirsiniz. Eğer beğenmezseniz, daha önce yaptığınız şeye geri dönebilirsiniz. Yükümlülük yok!

    2. Yeni Şeyler Denemek İçin Güzel Yol

21 günlük alışkanlık denemesi, yeni şeyler denemek için harika bir deneysel zemin oluşturur; örneğin, her gün yeni biriyle tanışmak, yeni bir diyet denemek veya ürünlerinizi her gün yeni bir şirkete sunmak. Bu alışkanlık denemesiyle kolayca yeni, heyecan verici etkinliklere başlayabilirsiniz. Bu alışkanlığı 21 günden fazla sürdürmediğiniz için, hoşunuza gitmezse kenara çekebilirsiniz. Bu kadar basit ?

   3. İyi alışkanlıklar oluşturmanın etkili yolu

Birçok insanın egzersiz yapmak, zamanında çalışmak ve sağlıksız yiyecekleri kesmek gibi iyi bir alışkanlık listesi vardır. Onlar üzerinde çalışmak için zihinsel bir not oluştururken, farklı nedenlerden dolayı bunu yapmak için asla uğraşmazlar.

Birçoğunun başına gelen “yapmayı isteme” safhasında zaman kaybetmek yerine, 21 günlük deneme, bu iyi alışkanlıkları hızlı bir şekilde denemek ve oluşturmak için harika bir yoldur.

21 Günlük Deneme Kuralları

Bu denemenin basit bir kuralı var. Etkinliği 21 gün boyunca her gün, hatasız olarak gerçekleştirmelisiniz. Deneme süresi dolmadan bırakırsanız tekrar ilk günden başlamanız gerekir.

Neden? İlk olarak, bir gün boyunca alışkanlığı kırmak, daha sonra bulgularınızı bulanıklaştıran etkinlik deneyiminizi etkileyecektir. Yukarıda belirtildiği gibi, yeni bir alışkanlık geliştirmek 21 gün sürer. Bunu yapmak istiyorsanız, iyi yapın ve doğru yapın! İkincisi, kendimize sadece bir veya iki gün atlayabileceğimizi söylediğimizde, bu birkaç günde bir veya iki gün atlama alışkanlığı yaratır. Bu kötü bir davranışı normalleştirir ve basit hedeflere bağlı kalmamızı zorlaştırır.

Denemenin başarısı, birbirini takip eden 21 gün boyunca faaliyete bağlı kalarak yeteneğinizle ölçülür , bu da o zamana kadar bir alışkanlığa dönüştüğünüz anlamına gelir. Alışkanlığın devam edip etmeyeceğine dair sonuçlarınız, bu alışkanlıkla birlikte veya bu alışkanlık olmadan daha iyi olduğunuzu düşünmenize bağlıdır.

 

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler