Egzersiz Ve Ruh Sağlığı: Sporun Ruh Sağlığına Faydaları

Düzenli fiziksel aktivite yapmanın fiziksel olarak formda kalmamıza yardımcı olduğu açıktır. Pekii spor yapmanın size ruhsal açıdan da faydalı olduğunu söylesem, şaşırdınız dimi? Ama şaşırmayın Son yıllarda yapılan araştırmalar, spora katılımın ruhsal sağlığınızı da olumlu etkileyebileceğini bulmuştur. Nasıl mı? İşte böyle;

Spor Ruh Halinizi Geliştirir

Bir rahatlama ya da mutluluk patlaması mı istiyorsunuz? O zaman fiziksel bir aktiviteye katılın. İster spor yapıyor olun, ister bir spor salonunda egzersiz yapın ya da açık havada hızlı bir yürüyüş, fiziksel aktivite sizi daha mutlu ve rahat hissetmenizi sağlayan beyin kimyasallarını tetikler. Özellikle takım sporları gevşemenize ve zindeliğinizi artıran tatmin edici bir mücadeleye girme şansı sunar.

“D” Kelimesini Yok Eder

Depresyon en yaygın olarak bilinen ve birçok kişiye dokunan bir akıl hastalığıdır.Etkilediği kişilerin yaşamları üzerinde önemli sonuçlar doğurabilen zayıflatıcı bir hastalıktır. Reçeteli ilaç, açıkçası değişen yan etkilerle sorunu ele almanın bir yoludur. Size iyi bir haberim var spor yaparak bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Fiziksel olarak aktif olduğunuzda, zihniniz günlük streslerden uzaklaşır. Bu, olumsuz düşüncelerle boğulmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz, vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesini azaltır. Bunlar, stres ve depresyonu uzak tutmaya yardımcı olabilecek doğal ruh hali kaldırıcılarıdır. Endorfinler, spordan sonra sizin daha rahat ve iyimser hissetmenize neden olabilir. 

NOT: Yapılan araştırmalar sonucu, spora katılan gençlerin genellikle daha az depresyon ve stres yaşadıkları kanıtlanmıştır.

Uykunuzu Düzenler

Spor ve diğer fiziksel aktivite şekilleri uyku kalitesini artırır, bunu daha hızlı uykuya dalmanıza ve uykunuzu derinleştirmenize yardımcı olarak yapar. Daha iyi uyumak, ertesi gün zihinsel görünümünüzü iyileştirmenin yanı sıra ruh halinizi de iyileştirir. Gün içinde çok geç saatlerde spor yapmamaya özen gösterin, yatmadan birkaç saat önce yapılan egzersiz sizi uyutmayacak kadar enerjik yapabilir.

Spor Konsantrasyonunuzu Geliştirir

Düzenli fiziksel aktivite, yaşlandıkça temel zihinsel becerilerinizi keskin tutmanıza yardımcı olur. Buna keskin düşünme, öğrenme ve iyi karar verme de dahildir. Araştırmalar, aerobik ve kas güçlendirme faaliyetlerinin karıştırılarak yapılmasının özellikle yararlı olduğunu göstermiştir. Bu tür aktivitelere haftada üç ila beş kez en az 30 dakika katılmak zihninize iyi gelebilir.

Spor Özgüveninizi Artırır

Düzenli egzersiz, güveninizi artırmanıza ve benlik saygınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Spor yaparak gücünüz, becerileriniz ve dayanıklılığınız arttıkça, kendi imajınız da gelişecektir. 

Spor yapıp tüm bu değişimler oldukça kendinizi çok iyi hissedeceksiniz, o zaman hadi ne yapıyorsanız onu bırakın ve 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkın!

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler