El Hijyeni: Dezenfektan mı? Kolonya mı?

Korona virüs, solunum yolu ile vücudumuza girmenin yanı sıra temas edilen yüzeylerden ellerimize de geçmektedir. Eller; ağza, buruna ya da gözlere temas ettirildiğinde ise virüs, vücuda girebiliyor. El hijyenine dikkat edildiği takdirde de elde olması muhtemel virüsler yok edilebiliyor. Uzmanlar el temizliğinin öneminden, ellerimizi en az 20 saniye yıkamamız gerektiğini bangır bangır her yerde bahsediyor. El yıkama imkânımız olmayan yerlerde dezenfektan ve kolonya kurtarıcımız oluyor. Peki el temizliğinde dezenfektanı mı, yoksa kolonya mı kullanmalıyız?

Kolonya & Dezenfektan Korona Virüse Karşı Ne Kadar Etkili?

Virüslerin çevresinde bulunan ve yağ moleküllerinden oluşan zar, virüslerin genetiğini koruyor. Bu zar hasar gördüğünde ise virüslerin genetiği bozuluyor ve enfekte etme özellikleri genellikle kayboluyor. Sabunun yağ çözme özelliği, virüslerin dışını kaplayan bu duvarı çözdüğü için de onların zararlı etkilerini ve bulaşmalarını yok edebiliyor. Dezenfektanlar ve kolonyalar da içerdikleri alkol sayesinde virüsleri benzer şekilde etkisiz hale getirdiklerinden el temizliğinde kullanılabiliyorlar.

Dezenfektan Ve Kolonya Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kolonya ya da dezenfektan bizleri virüsten korur mu sorusu akıllarda dönüp durmakta. Evet dezenfektanların virüslerin sayılarını azalttıkları belgelerle kanıtlanmıştır. Ama bunda tercih edeceğimiz kolonyanın ve dezenfektanın içeriği önemlidir.

İçeriği güçlü olmayan ürünler virüsleri yok edemez ve bizi koruyamaz. Alacağınız dezenfektan ve kolonya da içerdiği alkol türlerini ve alkol oranlarını incelemeniz gerekmektedir.

Dezenfektanlar alkollü ve alkolsüz olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Alkolsüz dezenfektanlar da virüsü azaltmayı sağlasa da ama bu konuda alkollü dezenfektanlar kadar etkili olmuyor. İçeriğinde %60 ila %95 oranında alkol bulunan el dezenfektanı almak, virüsleri yok etme konusunda daha doğru bir tercih olabilir. Eğer alkol bazlı dezenfektana ulaşamıyorsanız bu noktada kolonya tercih edebilirsiniz. Dezenfektanları inceyebilirsiniz

Uzmanlar tarafından kolonya alırken 80 derece alkol içeren ürünlerden tercih etmemiz söylenmektedir. Tabii kolonyalarda dikkat etmemiz gereken diğer husus kapağının kapalı olması gerekmektedir, kapağı açık olan kolonyanın alkolü uçar gider böylece bir anlamı kalmaz. 

Kolonya Ve Dezenfektan Ne Zaman Tercih Edilmeli?

Evet kolonya ve dezenfektanlar bizi virüsten koruyor, fakat şöyle bir durum var eğer o ürünler elimize tam dağılmazsa virüs mirüs yok etmiyor. Ee birde bu ürünler çok fazla kullanıldığında deriyi tahriş edip egzamaya yol açmaktadır.

El temizliğini daha sağlıklı yapıp hem de cildimizi korumak için mutlaka ellerimizi sabun ve ılık su ile yıkamamız da fayda var. Eğer su ve sabun bulamıyorsak o anlarda dezenfektan ve kolonya tercih etmeliyiz. Son olarak ellerinizi 20 saniye boyunca yıkarken parmak aralarını, baş parmağı, tırnak aralarını, el üstünü ve avuç içini iyice ovalayarak temizlemeyi unutmamalısınız. 

 

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler