Hamilelikte Nasıl Beslenmeliyim?

Anne olmaya hazırlanıyorsun ve şu an hamilelik döneminde nasıl besleneceğini araştırıyorsan bu yazımızı okumak sana çok faydalı bilgiler verecek. Öncelikle hamilelik döneminde beslenmeye ekstra özen   gösterilmesi lazım çünkü beslenmeniz bebeğinizin gelişiminde ki en büyük etkendir.

Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hem kendi beden sağlığınızı korumanız için hem de bebeğinizin sağlıklı beden oluşumu için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu protein, mineral, vitamin ve yağı almalısınız.

Yediklerinizin sizin ve bebeğinizin gelişimini desteklemesi için yeterli enerjiyi (kalori) sağlayacak düzeyde olması lazım.

Hamilelikte sıklıkla karşılanan durumda kabızlık problemi ve bunu önlemek için posa içeren yiyecekler tüketilmeli, yeteri kadar su içilmeli ve doktorunuzun önerdiği ölçüde egzersiz yapmalısınız.

Bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyecek gıdalardan bu süreçte uzak durmalısınız.

Hamilelik döneminde günde 80 g proteine, 1,5 g kalsiyuma, 30-60 g demire, A, B1, B2 ve C vitaminine ihtiyacın vardır bu yüzden de günlük beslenmende bunları barındıran yiyecekler tercih etmelisin.

Hamilelik döneminde çay, kahve ve kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durmalısın.

Kadınlarda zaten eksik olan ve bu dönemde daha da eksilen demir eksikliği için folik asit alımı önemlidir. Ayrıca tükettiğin gıdaların demir açısından zengin olması gerekmektedir.

Eğer tüm bunlara dikkat edersen sağlıklı hamilelik geçirirsin ve bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alırsın.

Kendine ve bebeğine iyi bak!

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler