Hem Eğlendirici Hem Eğitici: Puzzle Hakkında Gerçekler

Puzzle yapmak kimi için büyük bir tutku, kimi için sadece hobi, kimi içinde tedavisi olmayan bir hastalık… Puzzle parçaları arttıkça çıldırma oranı da aynı derecede artmaktadır.

Puzzle yapmayı çekirdek gibi düşünün bir başladınız mı bir daha asla kopamıyorsunuz. Eğer parça sayısını makul seviyelerde tutarsanız gerçekten zevkli bir vakit geçirirsiniz. Puzzle sayesinde o an ki sıkıntılarımızı, üzüntülerimizi, dertlerimizi düşünmeyi bırakıyoruz.

Neyse, biraz ciddiyet ve puzzle’ın faydalarına bir bakalım…

Aslında Puzzle Ne İşe Yarar?

1)Eğitici Ve Öğretici

Araştırma becelerini, yazı ve dil becerilerini, akıl yürütme yeteneğini, odaklanmayı ve yaratıcı yetenekleri arttırma gibi becerilerin geliştirilmesini sağlar. Uzmanlara göre yapboz yapan bir kişi sorunları zihninde düzenlemeye çalışıyor ve o sorunu çözmek için bir sürü çözümler üretiyor. Yani anlayacağınız bu tarz oyunlar sadece eğlenmek için değil aynı zamanda eğitilmek için.

2)IQ’yu Geliştirir​

Yapılan araştırmalara göre puzzle yapan birinin IQ seviyesi de gelişiyormuş, biz öyle duyduk… Yapbozda karşılaştığın sorunların üstesinden gelmenin yollarını keşfedersen zeka da keskinleşir.

3)Zihni Geliştirmeye Yardımcı

Özellikle çocuklar için yapboz çok önemli. Onların anlama yeteneğini arttırır, alfabeyi, rengi, şekli, sayıyı gibi kategorileri öğrenmesine yardımcı olur.

4)Konsantrasyonu Geliştirir

Konsantrasyon tüm zeka oyunları için gereklidir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde dikkat süresinin uzamasına yardımcı oluyor.

5) Problem çözme becerilerini geliştirir.

Puzzle’ın amacı bir soruna çözüm üretebilmektir. Bu yüzden de kişinin eleştirel düşünme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Çocuğun veya yetişkinin sabrını kullanarak büyük ve karmaşık sorunları daha küçük ve kolay çözülebilen parçalara nasıl ayıracağını öğretir. Kişi yapbozu bitirdiğinde zafer duygusu hisseder. Bu ayrıca bir çocuğun veya bir yetişkinin, problemleri çözme veya zorluklarla baş etme becerisi konusunda kendine güven düzeyini de yükseltmeye yardımcı olur.

6)Sosyal Becerileri Geliştirir

Yapboz kişiye paylaşma, liderlik etme ve takip etmeyi öğretmede yardımcı olur. 

Tabii Bu dediklerim eğer puzzle yaparken sakinliğini bozmazsan ve kendini kaybetmezsen geçerli olur, yoksa delirebilirsin.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler