Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Başlığı görünce şaşırdınız dimi? Köpek bu mamayı koy beslenir diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Köpeğinizin, uygun beslenmesi ve sağlıklı vücut ağırlığı onun şimdiki ve gelecekteki sağlığını belirlemede kritik faktörlerdir.

 Aşırı kilolu köpekler, eklem hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, kanser riski ve depresyon gibi potansiyel sorunların göz korkutucu bir listesiyle karşı karşıyadır. Obezite kadar çok zayıf olmak da büyük bir sorundur. Düşük kilolu köpekler, besin eksikliği nedeniyle uzun süreli sağlık sorunları ile uğraşıyorlar.

Köpeğinizin Sağlığı İçin 7 Adım

Köpeğiniz için ideal ağırlığı ve bu ağırlığı korumak için doğru miktarda yiyecek belirlemenin en iyi yolu nedir? İşte köpeğinizi ne kadar ve nasıl besleyeceğinize dair asırlık sorunun cevabını belirlemenize yardımcı olacak yedi adım…

1. Köpeğinizi Tartın

İdeal ağırlığı belirlemek için köpeğinizi tartın. Köpeğinizin muayenesi, veterinerinizle beraber kilosunu tartıp, ona verdiğiniz yiyecek miktarını, türünün köpeğinize uygun olup olmadığını sormak için harika bir zaman.

2. Köpeğinizin Vücut Durumunu Belirleyin

Köpeğinizin ağırlığının ideal olup olmadığını belirlemenin bir yolu da birçok veteriner tarafından kullanılan sistemi kullanmaktır. Vücut kondisyon puanlama sistemi, köpeğinize bakarak, dokunarak yapabileceğiniz bir uygulamadır. Çoğu köpeğe dokunduğunuz da kaburga, omurga ve kalça kemikleri kolayca hissedilir, görünür bir karın germe vardır ve cildin altında az miktarda yağ hissedilebilirsiniz.

3. Günlük Beslenme Miktarlarını Anlayın

Bu kulağa basit geliyor dimi? Fakat köpek maması etiketlerindeki birçok besleme kılavuzu aşırı genelleştirilmekte. Örneğin, 51-75 kilo ağırlığındaki köpekler her gün 2 ½ ila 3 ½ bardak mama ile beslenmelidir. Bu oldukça geniş bir aralık unutmayın, etiketlerdeki açıklamalar yemek başına değil günlük besleme miktarlarına göre tavsiye edilir.

4. Köpeğinizin Aktivite Seviyesini Belirleyin

Yavrularınızın yaşam tarzı, kalori alımını belirlemede önemli bir faktördür. Köpeğiniz, mahalle çocuklarını otobüs durağına kadar takip eden, hareketli bir Border Collie ise, günlük egzersizi kucağınıza tırmanan sevgi dolu lap dog’dan fazla olduğu için daha çok kaloriye ihtiyaç duymaktadır.

5. Davranış Şekli

Çoğumuz tüylü tatlı aile üyelerimize gün boyunca bir iki tedavi uyguluyoruz. Çoğu veterinerin önerdiği temel kural, köpeğinizin atıştırmalıkları köpeğinizin günlük diyetinde kalori alımının % 10’u ile sınırlanmaktadır. Bu sayının köpeğinizin günlük yemek hesaplamasından çıkarılması gerekir.

6. Miktar Ve Program Belirleyin

“Köpeğim ne kadar yemeli?”  Sorusunun cevabında biraz matematik var:
Mama ambalajında bulunan tablodaki miktarları öğün sayısına bölerek her öğünde kaç gram mama vermeniz gerektiğini hesaplamanız gerekir. Bu belirlemeyi yaparken yavrularınızın aktivite seviyesini hesaba katmayı unutmayın.

7. Düzenli Olarak Takip Edin

En önemli adımlardan biride köpeğinizin ideal vücut ağırlığına göre obez ya da zayıflığını belirlemek için köpeğinizin sonuçlarını her ay kontrol edin. 

Bu yazılanları uygularsanız köpeğinizin ideal kilosunu bulur, korur ve sağlıklı olmasını sağlarsınız.

Pratikya.com’da istediğiniz köpek mamasını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler