Korona Karantinası Evde Kal Aktivitesi: Puzzle!

Günlerdir karantina altında hem kendimizi hem de çevremizi korumak adına evimizde oturuyoruz. Bu dönemde sürekli, sıkılmamamız için, kendimizi oyalayacak eğlenceli şeyler üretmeye çalışıyoruz. Bunun içinde en eğlenceli aktivite puzzle! Sizi hem eğlendirecek hem de düşündürürken bir nebzede olsa bu kötü olaylardan kendinizi soyutlayıp dinleneceğiniz ve evde vakit geçirebileceğiniz bir yöntem.

Puzzle genellikle ‘oyuncak’ olarak düşünülür ve elbette çok eğlencelidir.  Eğlencenin yanı sıra puzzle birçok sağlık yararı sağlar!

Eve tıkılı kaldığımız bu dönemde meditasyon ile rahatlamanıza yardımcı olmaktan, beyin işlem hızınızı artırmaya, hatta daha sonraki yaşamda ciddi hastalıkları önlemeye kadar, yapbozların sunabileceği faydalar var. Yapboz sevginizin sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği bu beş yola gelin beraber bakalım.

Farkındalık Ve Stres Giderici

Yapbozlar zihne meydan okumak için gerekli olan bir düşünce, odaklanma ve sabır seviyesi gerektirir. Parçalara ayırırken veya görüntüye uzun süre bakarken konsantre olmak hem meditatif hem de tatmin edicidir. İki puzzle parçasını birleştirdiğimizde (bu güzel hissi biliyorsunuz!), Beynimiz ruh halimizi, hafızamızı ve motivasyonumuzu olumlu yönde etkileyen donamın salgılar.

Ekranlardan Uzakta Geçen Süre

Normal zamanlarda zaten elimizde telefon, ya da netflixte dizi film izleme seansları takılıyoruz, evde kaldığımızdan beri buralarda kaldığımız süreler daha da arttı. Hepimiz biliyoruz ki ekranlara bakarak çok fazla zaman geçirmek, sağlığımız için çeşitli şekillerde kötüdür. Ekran süresi kilonuzu, uyku düzeninizi, göz ve beyin sağlığınızı ve hatta bilişsel gelişimi etkiler. Yani ekranlarınıza ne kadar az göz atarsanız o kadar iyidir. Yapbozlar sadece İnstagram’a hoş bir fotoğraf atın diye değil, aslında size dinlenmek için zaman veriyorlar!

Kısa Süreli Bellek Geliştirme

İhtiyacınız olan tam renk tonunu bulmak için puzzle parçalarını tararken, doldurmak istediğiniz deliğin özel şekliyle, ayrıntıları kısa süreli belleğinizde tutmanız gerekir.

Bu beceriler beyin hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendirir ve yenilerini oluşturmaya yardımcı olur, bu da düşünce işleminizi daha hızlı hale getirir. Kısa süreli hafızanızı artırmak, günlük yaşamdaki otomobili nereye park ettiğinizi bulmak ya da… ne hakkında konuşuyorduk? Olayına düşmemek için puzzle şart!

Daha İyi El Becerisi

Yapılan araştırmalara göre yapboz bulmacaların el becerilerini geliştirebileceğini doğrulamaktadır. Küçük parçalar arasından seçim yaptığınızda, onları ters çevirin ve küçük yerlere sığdırdığınızda, parmak ve gözlerdeki tüm bu küçük kasları çalıştırır.

Puzzle, farklı boyutta parçalar ve parça sayımları ile her türlü farklı formda geldikçe, fizik tedavi, iyileşme ve günlük beceride bile kullanılabilirler. Daha küçük veya daha kolay bulmacalarla başlayın ve nihayetinde 1000 parçalık puzzle yapmaya kadar çalışabilirsiniz.

 Alzheimer Riskinde Azalma

Bir iddia gibi gelebilir, ancak araştırmalar beyninizi yapboz bulmacalar gibi aktivitelerle meşgul etmenin Alzheimer gelişme riskini azaltabileceğini açıklıyor.

Bulmacalar, yeni sinir hücrelerinin büyümesini destekleyen ve Alzheimer hastalarında meydana gelen beyin hücresi hasarı miktarını azaltabilen büyük problem çözme aktiviteleridir. Bir dahaki sefere puzzle yapmakta çok fazla zaman geçirdiğinizden endişe ettiğinizde, mütevazı bilmecenin önleyici gücünü düşünün!

Sosyalleşmeye İlham Verin

Birçoğumuz şaşkınlığı solo bir etkinlik olarak seviyoruz, ancak bir başkasıyla bir bulmaca ile mücadele etmek de genel sağlığınıza küçük bir canlandırıcı etki verebilir! Bir hedefi tamamlamak için birlikte çalışmak, ekip çalışmasını teşvik eder ve yalnızlığı önler. Ve çalışmalar, sosyalleşmenin ve başkalarıyla bağ kurmanın sağlığınız için hayati önem taşıdığını göstermiştir.

Tek başınıza takılmak obeziteden daha zararlı olabileceği düşünülüyor. Yani bir dahaki sefere tek başınıza puzzle yapmak istediğinizde, bazı arkadaşlarınızı davet edin!

Puzzle yapma için çok fazla zaman harcamak konusunda endişelenme! Bu gayet iyi bir şey! Neden arkadaşlarınızla, ailenizle yeni bir puzzle alıp hemen başlamıyorsunuz?

Bu eğlenceli, zorlu bulmacaları deneyin!

 

 

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler