Neden Organik Bal?

Organik Bal

Son zamanlarda herkesin ağzında organik, doğal bal gibi kelimeler duyuyoruz. Peki neden bu kadar popüler oldu? Organik bal nasıl üretilir? Organik bal ne demek? Bunların hepsini merak ediyorsun dimi o zaman sana hepsini açıklayalım bu yazımızda…

Organik Bal Nedir?

Organik bal üretimden başlayıp tüketiciye gelene kadar ( ekim, dikim, hasat, işleme, paketleme, depolama, taşıma) gibi yapılan yöntemlerin hiçbirinde kimyasal ilaç ya da zirai tarım ilacı kullanılmayan, yerleşim merkezlerinden uzakta üretilen ürünlerdir. Şunu da bilelim bir otoban kenarında ki arazide, ağır sanayi tesislerinin olduğu yerde, ya da suları kirleten fabrikaların yanında organik tarım yapılamaz.

Organik Bal Üretimi Nasıldır?

Organik bal üretimi için kullanılacak kovanlar, arıcılık ekipmanları, mumlar, petekler organik tarıma uygun şekilde düzenlenmelidir. Yani mevcut kovanlar boyalı ve metal kısımları paslı ise, bunlar kimyasal içerikli boyalardan kurtarılmalıdır. Yılda bir veya iki kez bal sağımı yapıldığı için organik bal üretimine geçiş süresi ortalama bir yıl sürer.

Organik Bal Üretiminde Hangi Kurallara Uyulmalıdır?

Çevre faktörlerinin kötü olması üretilen balın kalitesini direkt etkilediği için kovanlar; kent merkezleri, otoyollar, sanayi bölgeleri, atık merkezleri gibi kirlenmeye yol açması muhtemel yerlerden uzakta olmalıdır.

Normalde arıcılar hava şartlarından korunmak amacıyla kovanlarının dışını duruma göre açık veya koyu renklere boyayabilirler, ama organik bal üretiminde korunma yöntemi olarak bitki yağları ya da bal mumu gibi doğal maddeler kullanılabilir.

Petek hazırlanırken kullanılan balmumu da organik üretim yapan yerlerden temin edilmelidir.

Arı hastalıklarından korunmak için bölgeye uygun dayanıklı arı ırkları seçilmelidir.

Arılar şeker, glikoz şurubu vb. ile kesinlikle beslenmemelidir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Balın gerçek olup olmadığı tadından, kokusundan ya da renginden anlaşılmaz. Evet belki bahsedilen kriterler belirleyici olabilir ama bu şekilde kesin sonuca ulaşılmaz. Balın sahte olup olmadığının anlaşılmasının güvenli yolu laboratuvarda analiz yapılmasıdır.

Bu yazıyı okuduktan sonra organik bal arayışına girdiyseniz bizim size tavsiyemiz; Revahi Organik Süzme Çiçek Balı. Karadeniz ve Doğu Anadolu’yu birbirine bağlayan dağ ve yaylalarda

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler