Alışkanlıklarınızdan Kurtulmanın 7 Yolu

Beynimiz tıpkı bilgisayarlar ya da telefonlar gibidir. Tüm telefonlarda ve tüm kişilerde, yararlı olmayabilecek bazı“kodlama” vardır. Telefonlar ve bilgisayarlar için bu sistemdeki bir aksaklık gibi görünürken İnsanlar için bu kötü alışkanlıklardır. Neyse ki, beynimiz rutinlerimize ne kadar programlanmış olursa olsun, farklı kodlama yaparak bu alışkanlıkları yeniden düzenleyebiliriz.

Kafein bağımlılığı gibi kötü alışkanlıkların kırılması, İnstagram’da sürekli kaydırma, çok geç kalma, çok fazla şikayet etme veya işleri erteleme… Muhtemelen henüz denemediğiniz negatif alışkanlıklardan kurtulmanın 7 yolu için okumaya devam edin:

  1. Takip Edin

Bir alışkanlığı kırmanın ilk adımı farkındalığınızı arttırmaktır. Belki de gün boyunca İnstagramı dikkatsizce kontrol ettiğinizi biliyorsunuz, ancak ne kadar kaydırma yaptığınızı, kaç kişiye like attığınızı tam olarak bilmiyorsunuz. Belki de soda içmeyi bırakmanız gerektiğini biliyorsunuz, ancak gün boyunca kaç kutu yudumladığınızdan emin değilsiniz.

Kendinizi yargılamadan, kötü alışkanlıklarınızı takip etmeye başlayın. İçtiğiniz her soda şişesini kaydetmeyi deneyin veya telefonunuzun her gün Instagram’ı kaç kez kontrol ettiğinizi takip etmesini sağlayın. Ayrıca, bazen ölçülebilir hedefler belirlemek değişiklik yapılmasına yardımcı olabilir.

  1. Tetiği Belirleyin Ve Ardından Alışkanlığı Değiştirin

Alışkanlığı durdurmak için tetiği tanımlayın. Örneğin, belki her öğleden sonra bir parça şeker, tatlı ihtiyacı duyuyorsunuzdur. Sebebi ne? Tatlı özlemi mi? Bitter çikolata saklayın, böylece her zaman daha iyi bir seçeneğiniz olur. Stres mi? Beş dakikalık bir ara verin ve şekeri yemek yerine rahatlatıcı bir şeyler yapın. Tükenmek mi? Daha fazla enerji elde etmek için etrafta yürüyün. Kötü alışkanlığınızın neden (ve ne zaman) gerçekleştiğini merak edin, böylece tetiği önleyebilir veya alışkanlığı sizin için daha iyi bir şeyle değiştirebilirsiniz.

  1. Kendinizi “Geçici Olarak” Değişen Alışkanlıklara Kandırın

21 günlük challenge yapmanın bir nedeni var ; Alışkanlık kazanmak 21 gün gerçeğine dayanmaktadır . Kendinize sadece belirli bir süre için kötü bir alışkanlığı durdurmanızı (veya iyi bir alışkanlığınızı sürdürmeniz) gerektiğini söylemeniz yeterli. Sonuçta kendinizi sonsuza kadar durmanızı söylemiyorsunuz ve bu sayede, şiddetli ve yaşam boyu değişiklikler yapmaktansa daha yapılabilir hissediyorsunuz. Gerçek hayattaki bir örnek için, türk kahvesini 6 şekerli içen biri olarak o şekeri bırakmak benim için çok zor olacaktı. Fakat kendimi, sağlığımı düşündüğüm için şekeri hayatımdan çıkartmam gerektiğine karar verdim ve önce şekeri azaltmaya başladım. 21 gün boyunca şekeri hayatımdan tamamen çıkartacaktım, bunu hedeflemiştim. Tabii birkaç hafta sonra kendimi salıp aynı eski halime dönebilirdim, fakat zaten şekersiz bir hayat benim için bir alışkanlık olmuştu bile. Evet, amaç her zaman kalıcı bir değişiklikti, ancak kısa vadeli bir başarıya odaklanmak, rutini korumama yardımcı oldu.

  1. Hatırlatıcıları Göreceğiniz Yere Bırakın

Alışkanlıkları sürdürmeye devam ediyoruz çünkü bırakması çok zor, bazen de durmayı hatırlamıyoruz. Instagram’da saatlerce kaydırmayı durdurmak istiyorsanız, telefonunuzun duvar kağıdına, telefonunuzu elinize aldığınızda alışkanlıktan instagram’ı açmamanızı hatırlatan bir not yapın. Atıştırmayı durdurmak istiyorsanız (aç bile değilseniz), bunun yerine biraz su içmenizi hatırlatmak için buzdolabı veya kiler kapısına yapışkan bir not bırakın. Hafif bir dürtüye veya bir hatırlatmaya ihtiyacınız olsun, hatırlatıcıyı görmeden alışkanlık üzerinde hareket edemediğinizden emin olmak için telefon alarmları, yapışkan notlar veya işaretler kullanın.

  1. Görselleştirmeyi Kullanın

Alışkanlıklarınızın kırılması sadece fiziksel, eyleme yönelik bir süreç değildir. Sonuçta, bir hedefin sadece kâğıt üzerindeki kelimelerden veya idealist bir sonuçtan daha fazlası olması lazım. Bir anlam ifade etmesi için onu görmelisin. Kötü harcama alışkanlıkları üzerinde çalışıyorsanız, para sorunları olmadan kendinizi hayal etmeyin, daha fazla parayla hayatınızın nasıl farklı olacağını hayal edin. Herhangi bir alışkanlıktan, kurtulmanın hayatınızı nasıl değiştireceğini gözünüzde canlandırın.

  1. Düzenli Olarak Taze Başlayın

Bir antrenmanı atlamak, sağlıksız yiyecekleri tüketmek, çok geç kalmak veya Instagram’da çok uzun süre kaydırma yapmak, sizi kötü yapmaz; seni insan yapar. Mükemmellik beklediğimizde alışkanlıkların kırılması daha zordur. Herhangi bir aksaklık ya da “kötü gün” başarısız olduğunuz ya da başlangıçta olduğunuz anlamına gelmez; bu alışkanlık bırakma sürecinin normal bir parçasıdır. Bir aksaklığın daha önce kaydettiğiniz ilerlemeyi sildiğinden ya hep ya hiç zihniyetinden kurtulun. Kendinize sağlıksız bir seçimin diğer tüm sağlıklı seçimleri reddetmediğini hatırlatmanız gerekiyorsa, her gün, her saat veya hatta her dakika temiz bir sayfa açın. Kötü alışkanlığı kırma hedefine odaklanmak yerine, kendiniz için iyi olandan daha fazlasını yaptığınızda, doğru yolda olduğunuzu hatırlatın.

  1. “Neden” İ Hatırlayın

Elbette, hepimizin başarmak istediği hedefleri var, ancak genellikle nihai hedef yerine yüzey seviyesi hedefine odaklanıyoruz. Örneğin, hedefinizin “spor salonuna daha çok gitmek” olduğunu söyleyebilirsiniz. Ama neden spor salonuna fazla gitmek istiyorsun? Daha fit hissetmek, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek ya da kendinize daha fazla güvenmek mi? Bunlar sadece spor salonuna gitmekten çok daha motive edici hedefler. Aynı şey alışkanlık kırma için de geçerli. Neden kahve içmeyi, streste yemek yemeyi veya geç kalmayı bırakmak istiyorsun? Sebebinizi belirleyin ve her zaman eski kalıplara düşmek istediğinizde kendinize nihai hedefi hatırlatın.

Peki sen hangi alışkanlıklarından kurtulmak istiyorsun?

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler