Göz Sağlığınızı Koruyacak 5 Pratik Bilgi

Göz sağlığınızı korumak ve estetik bir görüntü sağlamak için kullanılan kontakt lenslerin kullanımı gün geçtikçe artıyor. Rahat kullanımının olması farklı alternatifler ile çeşitlilik sağlaması göz sağlığı için sıkça tercih edilmesine sebeptir.

Göz sağlığının yanı sıra renk değişimi içinde tercih edilen kontakt lensler herkes tarafından ilgi görüyor. Teknolojinin gelişmesi ile kendi içinde de birçok model ve özellikle gelişen lensler göze kolayca uyum sağlamaktadır.

Ancak kontakt lens kullanmak için bir uzman kontrolünden geçmek ve yapılan muayeneye uygun bir lens almak gerekmektedir.

Kontakt Lens Nedir?

Gözün ön kısmını saran gözyaşı zarına tutunarak kendini sabitleyen lensler, işlevini yerine getirerek görmede yaşanan kayıpları gidermeye yardımcı olur.

Ancak göz üzerinde duran bu yapı fazla sabitlik veya çok kayganlık ile belli sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Göz Sağlığını Korumanın Pratik Yolları

  • Göz yapısına uygun olan korneayı iyi saran, çapına uygun ortalanmış lensler kullanılması.
  • Gözyaşının gözdeki her bölgeye teması için kontakt lens hafif hareket edebilmelidir.
  • Kullanılacak kişi ile yapılan her testte kişi lensi hissetmemeli ve net görüş sağlayabilmelidir.
  • Kontakt lensler ile uyunmaması gerekir, havuz ve denize de lens ile girilmemelidir.
  • Lens hissedilir hale gelirse, gözyaşı kuruluğu giderilmelidir. Kızarma ve batma gibi bir durum varsa kontrol edilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Kontakt Lens Kullanmanın Avantajları

Gözlük kullanımında hissedilen kenar çerçeve görüntüsü yoktur ve geniş bir görüş alanı sağlar. Doğal bir görüntü ile görüş kalitesini arttırır.

Gözlük kullanımı esnasında yaşanan buğulanma, kulak ve burunda hissedilen baskı yaşanmaz. Hızlı ve aktif hareket hallerinde kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler