Çay Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

çay ağacı yağı

Zaman sahip olunan en kıymetli şeylerden biridir. Zaman kazandıracak çözümler önemlidir. Bu noktada hayatımıza pratiklik katacak ürünlerin faydası yüksektir.

Pratikya olarak, hayatınıza pratiklik ve dolayısıyla hız kazandırmak için çalışıyoruz.

Ürünlerimiz, portatif, kullanımı kolay ve hızlı çözümler üreten faydalı ürünlerdir. Kişisel bakım ve cilt bakımına yönelik çeşitli ürünlerimiz yer alıyor. Bu ürünlerimizden biri de sivilce sorunundan kepek problemine kadar pek çok çözüm sunan çay ağacı yağıdır.

Çay ağacı yağını aktarlardan veya eczanelerden satın alınabilir. Ya da çay ağacı yağı içeren güvenilir ve doğal içerikli ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

Çay ağacı yağı, Queensland ve Yeni Güney Galler, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından gelir.

Çay ağacı yağı, Avustralya’nın Aborijin halkı tarafından yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu yerli Avustralyalılar, yağı çıkarmak için çay ağacı yapraklarını ezer, ardından öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmek için onu solur veya iyileşmek için doğrudan cilde uygular.

Günümüzde çay ağacı yağı, %100 seyreltilmemiş veya saf yağ olarak yaygın olarak bulunmaktadır. Cilt için tasarlanmış ürünlerde %5-50 arasında değişen, seyreltilmiş formlar da mevcuttur.

Çay ağacı yağı, bazı bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürdüğü gösterilen bir dizi bileşen içerir. Bu bileşenler mikropla mücadele özellikleri, çay ağacı yağını bakteriyel sorunlar ve cilt koşullarını tedavi etmek, enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi desteklemek için değerli bir doğal çözüm haline getirir.

Çay Ağacı yağının faydaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

  • El Dezenfektanı

Çay ağacı yağı ideal bir doğal el dezenfektanıdır.

Çalışmalar hastalığa neden olan birkaç yaygın bakteri ve virüsü öldürdüğünü göstermiştir.

Çeşitli el yıkama ürünlerini test eden bir çalışma ile ürünlere çay ağacı yağı eklenmesi de bu özelliğini destekleyici nitelikte.

Çalışmalar, çay ağacı yağı içeren el dezenfektanlarının el dezenfeksiyonunda etkili olduğunu ve antibiyotik kullanmadan bakterileri öldürdüğünü doğrulamaya devam ediyor.

  • Böcek kovucu

Çay ağacı yağı, böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışma, çay ağacı yağı ile tedavi edildikten 24 saat sonra ineklerin, çay ağacı yağı ile tedavi edilmeyen ineklere göre %61 daha az sinek yaşadığını ortaya çıkarmıştır. Çay ağacı yağı, tarımda karıncaları üründen uzak tutmak için kullanılır. Aynı zamanda etkili bir sivrisinek kovucudur.

  • Doğal Deodorant 

Çay ağacı yağının anti-bakteriyel etkileri, terlemeyle ilgili koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Terin kendisi kokmaz. Ancak ter bezlerinizdeki salgılar cildinizdeki bakterilerle birleştiğinde orta ila güçlü bir koku çıkar.

Koltuk altı bölgeniz bu bezlerin büyük bir konsantrasyonunu içerir ve çoğunlukla vücut kokusu olarak adlandırılan şeyden sorumludur. Çay ağacı yağının bakteri ile mücadele özellikleri, onu ticari deodorantlara ve ter önleyicilere ideal bir doğal alternatif haline getirir.

  • Küçük Kesikler ve Sıyrıklar İçin Antiseptik

Çay ağacı yağı, açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek bakterileri öldürerek küçük kesikleri ve sıyrıkları tedavi etmek ve dezenfekte etmek amacıyla kullanılabilir. Kesik veya sıyrıkları dezenfekte etmek için şu adımları izleyebilirsiniz.

  1. Kesiği düz sabun ve su ile iyice temizleyin.
  2. Bir damla çay ağacı yağını bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın.
  3. Yaraya az miktarda karışım uygulayın ve bir bandajla örtün.
  4. Bir kabuk oluşana kadar bu işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.
  • Sivilce Karşıtı

Çay ağacı yağı sivilcelere karşı güçlü bir silah olabilir. Birkaç çalışma, akne miktarını ve genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Bazı sivilcelere, geleneksel antibiyotiklere dirençli hale gelen bakteriler neden olur. Çay ağacı yağının bilimsel incelemesi, uygulamanın yalnızca bakterilerin aktivitesini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda onları 4 ila 6 saat sonra öldürdüğü sonucuna ulaştı.

Başka bir çalışmada, çay ağacı yağının akneye karşı en yaygın sivilce önleyici ilaç olan benzoil peroksit kadar etkili olduğu bulundu.

Alternatif olarak, bir ölçü çay ağacı yağını dokuz ölçü suyla karıştırarak ve gerektiğinde günde bir veya iki kez pamuklu çubukla etkilenen bölgelere uygulayarak kendi sivilce tedavinizi yapabilirsiniz.

  • Kepek Kontrolü

Saç derisinden düşen kepek veya beyaz ölü deri parçaları tehlikeli değildir. Ancak kötü bir görüntüye neden olarak can sıkıcı bir hal alabilir.

Şampuana çay ağacı yağı eklemenin kepeği azalttığı bulunmuştur. Bunun mantar önleyici özellikleriyle ilgili olduğu düşünülmektedir. Ve cildinizden biraz daha asidik olduğu için kepek pullarını temizlemeye yardımcı olur.

Bir çalışmada, çay ağacı yağı şampuanlarının genellikle kepek oluşumuna katkıda bulunan maya büyümesini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur.

Kepeği azaltmaya yardımcı olmak için saçınızı yıkarken bir tutam şampuana birkaç damla çay ağacı yağı eklemeyi deneyin.

 

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler