Lavanta Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır: Doğadan Gelen Kokular

Lavanta Yağı Nedir?

Kokusu hepimize tanıdık olan ve kokusunu aldığımızda hepimizi rahatladığımız anlara götüren lavanta kokusu yağ halinde sizlerle.Doğal yağların çoğunluğu soğuk sıkım ile elde edilmektedir. Lavanta bitkisi 40-50 santim mor çiçeklere sahip olan bir bitkidir. Bu bitkinin çiçeklerinden ve yapraklarından damıtma yöntemi ile doğalığı korunarak Lavanta Yağı elde edilmektedir.

Lavanta kokusu, çoğu insanı rahatlatır hatta kimini uzaklara götürebilir. Bu aslında birçok etkisinin kolay bir açıklaması bile olabilir! Rahatlatıcı stresi azaltıcı bir etki sunduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz, kimimiz yorgun iş günlerinin sonunda ya da birçok stres verici andan sonra rahatlamaya ihtiyaç duyarız. Kimimiz kolaylıkla uykuya dalamazken, kimimizin baş ağrısı çoğalabilir. Bunların kolayca ortadan kalkması için lavanta yağı yardımcı olabilir. Sadece yorgun günlerin ardından değil rahat bir uykuya geçiş ya da meditasyon yaparken kullanacağınız aromatik yağlardan arıyorsanız da sizlere yardımcı olacaktır.

Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Sağlık için faydaları arasında stres ve anksiyeteyi azaltma, sinir gerginliğini ortadan kaldırma gibi birçok duygusal duruma yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında yaşadığınız kas ağrılarına böcek ısırıklarına ve benzeri durumlarda yağ ile masaj yaparak geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Saç veya cilt bakımında lavanta yağı neden veya nasıl kullanılır diyorsanız da saç derisini ve cildi dezenfekte etme gibi etkileri bulunduğundan akneyi önleme, kan dolaşımını artırma gibi durumlarda yardımcı olabilmektedir. Keskin kokusu ile yaşanan solunum problemlerini de ortadan kaldırabilir!

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Doğal bir parfüm ya da oda kokusu olarak kullanmayı tercih edenlerden misiniz? Bizde öyle! Lavantanın güzel kokusu hep bizimle olsun diye sizlere doğal bir parfüm önerisi vereceğim;

Avuç içinize sıktığınız 2-3 damla lavanta yağını boynunuza sürerek kokunun tüm gün sizinle olmasını sağlayabilirsiniz. Aslında bu hareketi solunumunu rahatlatmak ve sakinleşmek içinde yapmak mümkündür.

Oda parfümü olarak kullanacaksanız da; 10-20 damla lavanta yağını su ile seyrelterek odanıza, nevresimlerinize yastıklarınıza sıkabilirsiniz.

Rahatlamak için kullanacaksınız yukarıdaki gibi el içi bileklerinize ve boynunuza, sakin bir uyku içinse yastığınıza ya da yakınındaki bir beze damlatarak kullanabilirsiniz.

Lavanta Yağının Olası Yan Etkileri

Her cilt tipi ürünlere farklı reaksiyonlar gösterebilir. O yüzden öncelikle el içi bileğinizde ya da boynunuzda küçük bir yere ürünü denemek çok daha doğru olacaktır. Uyguladıktan sonra bekleyeceğiniz 10-15 dakika sonrasında bir kızarma veya kaşıntı hissederseniz bir doktora danışmanızı ve danışmadan ürünü kullanmamanızı öneririz.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler