Şişkinlikle Baş Etmenin Yolları

Şişkinlik hissi hepimizin sorunu. Fiziksel olarak değişim yaratması, rahatsızlık hissi bazen ağrılı bir huzursuzluk sorunlardan sadece birkaç tanesi.

Peki şişkinlikten kaçmak sizce mümkün mü? Günlük beslenme rutininize birkaç basit adım ile şişkinliği en aza indirebilirsiniz.

Kinoa

Fasulye, kalın bağırsağa ulaşana kadar sindirime direnen belirli bir protein içerir. Bu da kesinlikle gaz ve şişkinlik demek.

Son derece besleyici protein dolu, daha sindirilebilir bir alternatifse iyice durulanmış ve ıslatmış kinoadır.

Fasulyeyi diyetinize geri eklediğinizde, onları da ıslatmak ve önceden bir sindirim enzimi takviyesi almak iyi bir fikir olabilir.

Buğulanmış Yeşillik

Tüm yeşil sebzeleri tüketmek oldukça önemli ancak mideniz hepsinin sindirimini sağlayamıyor olabilir. Şişkinlikle mücadele için buğulanmış veya sotelenmiş yeşillikleri tercih etmeniz daha önemlidir.

İnek Yerine Koyun ve Keçi Sütü

Laktoz intoleransı veya proteinlere duyarlı oldukları için süt ürünlerini gerektiği gibi sindiremez.

Bir kas yoğurt veya biraz peynir yedikten sonra kendinizi fazlasıyla yok hissediyorsanız keçi veya koyun sütü ile şansını deneyin.

Meşrubatlara Elveda

Hepimiz soğuk meşrubatları severiz ancak kolayca şişen karınlar için sorun, baloncukları yapmak içi kullanılan CO2 doğruda sindirim sistemimize gitmesi ve şişkinliğe sebep olmasıdır.

Bunun yerine oda sıcaklığında su, çay ya da limonlu su içebilirsiniz.

Çiğneme

Yemeğinizi yavaşça çiğneyin. İnsanların kedilerini şişkin hissetmelerinin bir numaralı nedeni genelde yiyecekleri düzgün çiğnememeleridir. Sindirim ağızdan başlar ve midemizin dişleri yoktur. Yemeğimizi tamamen çiğnemeden yutmak şişkinliğe ve hoş olmayan seslere sebebiyet verebilir.

Bir cevap yazın

Tüm Kategoriler